
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 42 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Konin
|
Słonie (Elephantidae), ssaki z rodziny zaliczanej do rzędu trąbowców, obejmującej najcięższe współczesne zwierzęta lądowe. Do słoni zaliczany jest również wymarły mamut (Mammuthus primigenius) o długim, gęstym owłosieniu.
Słonie cechuje masywna budowa ciała. Wysokość w kłębie nierzadko powyżej 3 m, ciężar największych osobników przekraczać może 7,5 t (w Smithsonian Institution w Waszyngtonie znajduje się spreparowany okaz słonia afrykańskiego o ciężarze 12 t i wysokości w kłębie 3,95 m). Duża głowa, niewielkie oczy o długich rzęsach, uszy wachlarzowate, ogon krótki, górna warga i nos przekształcone w długą trąbę, stanowiącą narząd węchu i dotyku. Trąba jest również niezwykle precyzyjnym narządem chwytnym umożliwiającym m.in. pobieranie pokarmu, służy do pielęgnacji ciała, stanowi także broń, zbudowana jest z ok. 100 tys. mięśni. Górne siekacze tworzą wygięte do przodu ciosy, zbudowane z zębiny, występujące u obydwu płci.
Szyja krótka, tułów krępy, masywny, kończyny słupowate, zakończone szeroką, okrągłą stopą zawierającą warstwę amortyzacyjną zbudowaną z tkanki chrzęstnej i tłuszczowej. Słonie chodzą na czubkach palców zakończonych pięcioma paznokciami w kończynach przednich, trzema lub czterema w tylnych. Ciało pokrywa gruba, pomarszczona skóra o grubości 2-4 cm, prawie bezwłosa, rzadkie włosy występują na grzbiecie i karku, dłuższe stanowią zakończenie ogona. Słonie porozumiewają się między sobą dźwiękami o bardzo niskiej częstotliwości, niesłyszalnymi dla ucha ludzkiego, które są odbierane przez te zwierzęta na duże odległości (ponad 2 km).
Występują w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz w Afryce. Współcześnie żyjące słonie reprezentowane są przez 2 gatunki (obydwa zagrożone wyginięciem): słonia afrykańskiego oraz słonia indyjskiego.
Chronione przepisami CITES.
CITES, Convention International of Trade of Endangered Species, Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem, Konwencja Waszyngtońska, międzynarodowy układ kontrolujący handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Został podpisany w 1973, natomiast wszedł w życie w 1975.
Głównym celem tego traktatu jest kontrola, redukcja lub całkowita eliminacja handlu tych gatunków, których liczba lub stan sugerują, że dalsza eksploatacja tych osobników w ich naturalnym środowisku byłaby szkodliwa dla przetrwania tego gatunku.
CITES przyczynił się m.in. do całkowitego zakazu handlu rogami nosorożców czy kłami słoni. Obecnie, traktat CITES jest uznawany przez 150 krajów na całym świecie
Słonie są największymi i najcięższymi zwierzętami lądowymi. Mają także najdłuższe zęby, najdłuższe nosy i prawdopodobnie najdłuższą pamięć ze wszystkich zwierząt.
Pomimo swych ogromnych rozmiarów, te majestatyczne stworzenia poruszają się z lekkością i wdziękiem, i potrafią dosłownie bezszelestnie skradać się przez las. Słonie, często nazywane "łagodnymi olbrzymami", są bardzo wrażliwe i uczuciowe, podtrzymują bliskie związki z rodziną i innymi członkami stada.
Post został pochwalony 0 razy |